Национална програма "Без свободен час в училище"
1. НЕОБХОДИМОСТ ОТ ПРОГРАМАТА
Програмата е свързана с необходимостта от засилване на механизмите за отчетност, наблюдение и контрол по отношение подобряване качеството на образованието чрез осигуряване на условия за непрекъснат образователен процес на децата и учениците в детските градини (ДГ), в училищата и в центровете за специална образователна подкрепа (ЦСОП), както и с необходимостта от подпомагане на педагогическите специалисти при провеждането на обучението от разстояние в електронна среда (ОРЕС) в условията на епидемии, пандемии, енергийни кризи, въведено извънредно положение или други случаи на преустановен присъствен образователен процес по чл. 105, ал. 1, 3 и 5 при условията на чл.115а, ал. 1 от ЗПУО. # Националната програма се реализира чрез три модула: # Модул 1. „Без свободен час в училище“- създаване на условия за непропускане на учебно съдържание и на възможности за достатъчно учебно време за усвояването и осмислянето му чрез осигуряване на заместващи учители и други педагогически специалисти, водещи групите за терапевтични и рехабилитационни дейности (само за ЦСОП). # Модул 2. „Без свободен час в детската градина“ - създаване на възможности за непрекъснат процес на организация на предучилищното образование чрез осигуряване на провеждането на планираните педагогически ситуации от заместващи учители през календарната година. # Модул 3. „Подкрепа на обучението от разстояние в електронна среда“ – осигуряване на условия за провеждане на ОРЕС от педагогическите специалисти по време на епидемии, пандемии, енергийни кризи, извънредно положение или други случаи на преустановен присъствен образователен процес по чл. 105, ал. 1, 3 и 5 при условията на ал. 6 от ЗПУО.
- Срок на програмата - до 31.12.2021 г.
- Общ бюджет на програмата: до 3 100 000 лв., в т.ч. за:
- Модул 1. „Без свободен час в училище“ - 2 437 000 лв.
- Модул 2. „Без свободен час в детската градина“ - 250 000 лв.
- Модул 3. „Подкрепа на обучението от разстояние в електронна среда“- 400 000 лв.
- - за мониторинг на ниво РУО – до 10 000 лв.
- - за популяризиране на резултатите от изпълнението на националната програма - до 3000 лв.
2. ЦЕЛИ
- 2.1. Обща цел
Постигане на оптимална организация на предучилищното и училищното образование, осигуряване на непрекъснат учебен процес при отсъствие на педагогически специалист и на условия за провеждане на ОРЕС.
- 2.2. Конкретни (специфични) цели
- • Повишаване ефективността на разходите на училищата, ДГ, ЦСОП.
- • Реализиране на политиката за обхвата на децата в детските градини, създаване на мотивация за задържането на учениците в училище.
- • Подпомагане на педагогическите специалисти при ОРЕС.
- • Непрекъснатост на педагогическото взаимодействие за постигането на очакваните резултати, свързани с цялостното развитие на детето и придобиване на компетентности, необходими за успешното му преминаване към училищното образование.
- • Повишаване ефективността на публичните разходи на училищата, ДГ и ЦСОП чрез целесъобразно и законосъобразно разходване на предоставените допълнителни средства за изплащане на реално взети учебни часове в училище и ЦСОП и астрономически часове в детската градина от педагогическите специалисти, които заместват отсъстващи от работа педагогически специалисти и водещите групите за терапевтични и рехабилитационни дейности (само за ЦСОП), във връзка с ползването на отпуск съгласно Глава осма, Раздел I от Кодекса на труда.
- • Осигуряване на условия за провеждане на ОРЕС за постигане на оптимална организация на обучението на деца и ученици, чрез компенсиране на разходите за консумативи на педагогическите специалисти, когато от дома си изпълняват нормата си преподавателска работа.
- • Прецизна отчетност при рационално използване на публичните ресурси с цел постигане на по-добра ефективност и ефикасност.
3. ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ
- 1. Повишаване ефективността на публичните разходи и подпомагане на бюджетите
на училищата, ЦСОП и ДГ чрез използване на програмното финансиране:
- при отсъствие на педагогически специалисти и водещите групите за терапевтични и
рехабилитационни дейности (само за ЦСОП)
- при провеждане на ОРЕС от педагогически специалисти.
- 2. Повишаване качеството на предучилищното и на училищното образование и
осигуряване на:
- • Непрекъснатост на учебния процес в ДГ и в училището за изпълнение на училищните учебни планове и програмни системи, разглеждане на теми по гражданско, здравно, екологично и интеркултурно образование.
- • Непрекъснатост на образователния процес в ЦСОП за извършване на диагностична, рехабилитационна, корекционна и терапевтична работа с деца и ученици, педагогическа и психологическа подкрепа, прилагане на програми за подкрепа и обучение на децата и учениците в ЦСОП, обучение на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст и професионално обучение за придобиване на първа степен на професионална квалификация и/или за придобиване на квалификация по част от професия.
- • Максимален обхват на учениците в учебни часове и на децата във формите на педагогическо взаимодействие, повишаване на адаптацията, мотивацията, успеваемостта и осигуряване на ритмичност при оценяване.
- • Намаляване броя на отсъствията по неуважителни причини на учениците и на децата в училищата, в ЦСОП и в ДГ.
- • Опазване живота и здравето на педагогическите специалисти, децата и учениците чрез превенция на риска, сигурност на родителите за присъствието на децата им в училището и в детската градина, повишаване авторитета на образователните институции сред родителската общност, опазване на материално-техническата база.
- • Гарантиране на провеждането на ОРЕС чрез компенсиране на разходите за
консумативи на педагогическите специалисти.
4. ОБХВАТ НА ПРОГРАМАТА
Програмата „Без свободен час” обхваща общински и държавни училища, ЦСОП и детски градини на територията на страната. Чрез програмата се предоставят допълнителни средства:
- Чрез Модул 1 - за заместване на отсъстващи от работа учители във връзка с ползването на отпуск за реално проведени учебни часове в училищното образование;
- Чрез Модул 2 - за заместване на отсъстващи от работа учители във връзка с
ползването на отпуск за реално проведени астрономически часове през календарната година от учители в задължителното предучилищното образование. Заплащането е за астрономически час.
- Чрез Модул 3 - за изплащане на допълнително месечно трудово възнаграждение за
компенсиране на разходите за консумативи на провеждащите ОРЕС педагогически специалисти от домовете си.